Obchody dwudziestolecia szkoły

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie we wrześniu 2012 roku skończyło 20 lat. Tak ważny jubileusz jest doskonałą okazją do podsumowania tego, co za nami, skłania także do powiedzenia prawdy o sobie, jacy jesteśmy dziś, ponieważ staliśmy się już na tyle dojrzali, że w sposób obiektywny możemy spojrzeć na siebie i swoje dokonania - w końcu mury II Liceum Ogólnokształcącego opuściło już całe pokolenie młodych Polaków, którzy współtworzą teraźniejszość. Przyszłość jest sprawą otwartą, więc rocznica sprawia, że snujemy plany, które - jak to dla dwudziestolatków w niejednej piosence - zapowiadają się naprawdę kolorowo.

Dwudziestolecie szkoły to jednak nie jedyny jubileusz, który celebrowaliśmy 14 września, ponieważ w tym szczególnym czasie zbiegły się jeszcze dwie ważne rocznice, o których pamiętamy. 2012 rok jest niezwykle wyjątkowy w życiu naszego liceum z racji przypadających w nim jeszcze dwóch jubileuszy: 85-lecia tradycji szkolnictwa średniego w Augustowie i 5-lecia nadania szkole imienia Polonii i Polaków na Świecie. Pierwsza z rocznic związana jest z siedzibą naszej szkoły, którą jest zabytkowy budynek dawnego Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Augustowie, duch tej przedwojennej placówki przetrwał w naszym liceum, wpływa na podejmowane decyzje, wychowanie młodzieży, działalność naszej szkoły. Kolejna rocznica wiąże się z imieniem, z którego jesteśmy niezwykle dumni, ponieważ II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie jest jedyną szkołą Polsce mogącą pochwalić się TAKIM Patronem.

Aby uczcić w sposób szczególny wyjątkowe rocznice, zaprosiliśmy do naszej szkoły wszystkich, którzy chcieli przyłączyć się do świętowania. Pojawiło się zatem wiele osób, dla których II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie jest miejscem szczególnie bliskim. Gościliśmy wojewodę podlaskiego Macieja Żywnę, senatora VI kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, członka Światowej Rady Badań nad Polonią Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego, dyrektora Biura Polonijnego Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Romualda Łanczkowskiego, Liliannę Zielińską – małżonkę Jarosława Zielińskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, byłego Kuratora Oświaty w Suwałkach, który 24 sierpnia 1992 roku powołał do życia II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, wiceprezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Piotra Kurka, dyrektora Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbarę Bojaryn–Kazberuk, Podlaskiego Kuratora Oświaty Jerzego Kiszkiela, Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, księdzainfułata Antoniego Kochańskiego, księdza prałata Mariana Szewczyka, Starostę Augustowskiego Franciszka Wiśniewskiego, Wicestarostę Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Bożennę Kondracką, Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Krzyżopolskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogdana Dyjuka, Burmistrza Augustowa Kazimierza Kożuchowskiego, wieloletniego Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie Tadeusza Janusza Wierzbickiego, Prezesa Klubu Olimpijczyka w Augustowie Piotra Markiewicza.

Obchody naszego święta rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie, którą odprawił ks. bp Jerzy Mazur, w homilii podkreślił znaczenie Polonii i Polaków mieszkających poza granicami Rzeczpospolitej w historii naszej ojczyzny, stwierdził, że przywiązanie do polskości i pielęgnowanie tradycji może być wzorem dla współczesnych młodych ludzi.

Po mszy udaliśmy się do naszego liceum, na dziedzińcu szkoły kontynuowaliśmy obchody ważnych rocznic. Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, Wojciech Walulik, przywitał zaproszonych gości, po czym wygłosił przemówienie, w którym przedstawił historię szkolnictwa średniego w Augustowie oraz dzieje II Liceum Ogólnokształcącego – od momentu powołania szkoły do istnienia 24 sierpnia 1992 roku przez Kuratora Oświaty w Suwałkach Jarosława Zielińskiego do chwili obecnej. Dyrektor scharakteryzował naszą szkołę, wymienił cele, które przyświecają liceum od momentu powstania.

Następnie przyznano odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla naszego regionu. Wojewoda podlaski odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Jarosława Szlaszyńskiego, Wicestarostę Augustowskiego. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Maria Elżbieta Kisielewska, nauczycielka religii w naszej szkole, Zbigniew Kaszlej, historyk, członek Rady Programowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej oraz Wojciech Walulik – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Z kolei medalem Pro Memoria wojewoda podlaski wraz z Piotrem Kurkiem, Wiceprezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odznaczyli: ks. prałata Stanisława Wysockiego, wieloletniego kapelana żołnierzy Armii Krajowej, a także kapelana sybiraków, Wojciecha Baturę – kustosza Muzeum Ziemi Augustowskiej, Marię Elżbietę Kisielewską, nauczycielkę religii w naszej szkole, Marcina Zwolskiego – doktora nauk humanistycznych, który współpracuje z naszą szkołą. W dalszej części uroczystości Piotr Markiewicz, brązowy medalista olimpijski z Atlanty i dwukrotny mistrz świata z 1995 roku w kajakarstwie, Prezes Klubu Olimpijczyka w Augustowie, wręczył Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odznaczony został Adam Wysocki – czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, dwukrotny mistrz świata, 36–krotny medalista mistrzostw świata i Europy, zdobywca pucharu świata w kajakarstwie. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odznaczone zostało II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie za propagowanie idei ruchu olimpijskiego. Brązowymi Medalami za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odznaczeni zostali propagatorzy idei ruchu olimpijskiego: Zbigniew Ryniewicz i Jan Bonarski - nauczyciele wychowania fizycznego w naszej szkole, oraz Jan Saczko - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół imienia Generała Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach.

Następnie dyrektor Wojciech Walulik wręczył Medale II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie za zasługi w pracy na rzecz naszej szkoły. Dyrektor szkoły uhonorował instytucje państwowe związane z II Liceum Ogólnokształcącym, duchownych, przedstawicieli władz samorządowych, zasłużonych nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego, pracowników, rodziców uczniów, którzy przez lata wspierali rozwój placówki, osoby stale współpracujące z naszą szkołą.

W dalszej części uroczystości Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski, odznaczył Medalem 200 lat tradycji Powiatu Augustowskiego II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie za to, że szkoła od dwu dekad wpływa na rozwój regionu.

Zaproszeni goście oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego obejrzeli wesołą część artystyczną podsumowującą dwadzieścia lat istnienia szkoły, w której wystąpili uczniowie wraz z nauczycielami. Zaprezentowany program wzruszył i rozbawił publiczność. Szczególnym momentem obchodów był koncert Kolorowych Nutek, uczennice z zaprzyjaźnionej z II Liceum Ogólnokształcącym Szkoły Średniej nr 36 z Grodna z polskim językiem nauczania zaprezentowały pieśni patriotyczne okraszone recytacją wierszy. Występ dziewcząt wzruszył zebranych, ponieważ kresowa wymowa artystek bardzo mocno oddziaływała na wyobraźnię.

Każdy z zaproszonych gości otrzymał publikację poświęconą II Liceum Ogólnokształcącemu, mamy nadzieję, że książka utrwali pamięć o naszej szkole.

Dziękujemy wszystkim Gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie, którzy wzięli udział w obchodach. Dziękujemy za wspieranie naszej szkoły, dziękujemy za pamięć o II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Fotogaleria z obchodów jest dostępna na stronie szkoły: fotogaleria